Bezpieczeństwo sieci w firmie

Bezpieczeństwo danych w sieci firmowych jest bardzo ważne.

Należy pomyśleć o tym już na etapie jej projektowania i konfiguracji, szczególnie w dobie obowiązujących przepisów RODO. Dlaczego jest to takie ważne? Na co zwrócić uwagę podczas budowania i konfiguracji sieci firmowej? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Czy sieć wewnętrzna jest całkowicie bezpieczna?

Sieć wewnętrzna nigdy nie będzie całkowicie bezpieczna, jeśli firma lub instytucja, w której ta sieć się znajduje ma dostęp do Internetu. W takiej sytuacji, jeśli nie ma ograniczeń w dostępie dla urządzeń pochodzących z zewnątrz firmy, istnieje duże ryzyko włamania się do sieci i kradzieży danych. Aby temu zapobiec, koniecznie powinno się zabezpieczyć wewnętrzną sieć firmową za pomocą tak zwanej ściany ogniowej, czyli firewalla. Jest to specjalne oprogramowanie komputerowe lub urządzenie z zainstalowanym oprogramowaniem komputerowym uniemożliwiającym dostęp niepowołanych osób lub urządzeń do sieci LAN, czyli sieci wewnętrznej między komputerami znajdującymi się w firmie.

Z teoretycznego punktu widzenia sieć wewnętrzna może być bezpieczna, jeśli:

– zostały do niej podłączone wyłącznie niezainfekowane komputery
– nie ma dostępu do Internetu
– żadne z urządzeń nie ma dostępu do innej sieci, która podłączona jest do Internetu.

Konfigurowanie sieci LAN dla firm krok po kroku

Konfiguracja sieci dla firm powinna uwzględniać przede wszystkim analizę potrzeb i dostępów do danych. Jest to szczególnie istotne ze względu na obowiązujące przepisy RODO dotyczące ochrony danych osobowych. Analiza potrzeb i dostępów do danych polega przede wszystkim na przyjrzeniu się potrzebom osób korzystających z komputerów znajdujących się w sieci wewnętrznej. Każdy użytkownik powinien mieć dostęp wyłącznie do tych danych, które są mu niezbędne do pracy. Dostęp do większej ilości danych, niż to konieczne zwiększa ryzyko ich wycieku.

Hotspot dla gości

Na etapie konfiguracji sieci powinno się też pamiętać o gościach firmowych oraz o osobach, które będą chciały skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, należy stworzyć tak zwanego izolowanego hotspota, czyli osobny punkt dostępu do Internetu. Do sieci firmowej powinny mieć dostęp wyłącznie komputery służbowe, używane w firmie w celach związanych z pracą.

Urządzenia pamięci masowej

Sieci wewnętrzne dla firm są też narażone na zainfekowanie wirusami przenoszonymi przez nieświadomych pracowników na ich dyskach zewnętrznych czy pendrive’ach. Aby temu zapobiec, należy wyłączyć możliwość podłączania niezaufanych urządzeń przez port USB czy slot kart pamięci.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni są coraz większe, a ilość ataków hakerskich na firmowe sieci ciągle rośnie. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo danych oraz użytkowników, warto dokładnie przemyśleć wszystkie zabezpieczenia, które zostaną zastosowane podczas budowy firmowej sieci. Najważniejsze i najbardziej podstawowe z nich, to:

– firewall,
– stworzenie osobnego hotspota dla gości,
– przydzielenie dostępu tylko do tych danych, które są niezbędne danemu pracownikowi,
– blokowanie możliwości podłączania niezaufanych urządzeń pamięci masowej.

Przestrzeganie tych zasad nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa, ale znacznie ogranicza prawdopodobieństwo powodzenia ataku na firmową sieć.

Kontakt

Poniedziałek-Piątek w godz 8.00-20.00

t: 512 143 860
e: biuro@reventio.pl

Nasza infolinia czynna jest 24h !

Informacje o firmie

Usługi informatyczne dla firm Kraków
Reventio
Dawid Wolański
ul.Targowa 31/5
32-065 Krzeszowice

NIP:  5130250703
REGON: 367698200

Mapka dojazdu